Kacper Przybyło oraz Gabriela Kruk pracowali w niewielkiej, ale bardzo rozpoznawalnej firmie o nazwie: „Buenos Aires”. Mieści się ona w malowniczym Arlöv. Nasi szkolni graficy zajmujowali się tam między innymi: fotografią produktową, obróbką zdjęć, prezentacjami marketingowymi, tworzeniem plakatów oraz tworzeniem logo. Kacper oraz Gabrysia mieli własne, przytulne biuro. Według nich, atmosfera w miejscu pracy była bez zarzutów. Pracodawcy, w szczególności szef firmy „Buenos Aires”, czyli Antonio, pokazał naszym grafikom wiele sztuczek związanych z Photoshopem, Illustratorem i nie tylko.
Jakub Paź i Maciej Wiącek wyruszając w nieznane dotąd im miejsce, z zaciekawieniem czekali na otrzymanie pełnych informacji o miejscu ich miesięcznych praktyk. Firmą, która wzięła ich pod swoje skrzydła było Leos Hushållsservice. Zajmuje się ona sprawami technicznymi powiązanymi z urządzeniami elektro-mechanicznymi użytku domowego, na przykład: zmywarkami, pralkami, suszarkami, lodówkami, kuchenkami indukcyjnymi oraz piekarnikami elektrycznymi. Ich mentorem był Pan Manol Mici, który pochodzi z Albanii tak jak wszyscy znajdujący się tam pracownicy. Dzięki ich pracy, każdy kto ma jakikolwiek problem z urządzeniami elektrycznymi użytku domowego może liczyć na ich naprawę, dostawę, odpowiednie zutylizowanie, zakup używanych ale w pełni działających maszyn. Pracując w Leos mieli możliwość zdobyć umiejętności z mechaniki urządzeń, nauczyć się ich budowy oraz naprawy wyżej wymienionych artykułów. Dzięki usługom jakie prowadzi ta firma uczniowie zwiedzili znaczny obszar tego regionu transportując maszyny, bywali w domach osób rozmaitego pochodzenia co było ciekawym doświadczeniem ponadto mogli im pomóc i zdobyć dodatkowe kwalifikacje z zakresu prac hydraulicznych. Jak oboje opisują ta przygoda, była niesamowita. Filip Magda trzeci z naszych erasmusowych automatyków podjął się pracy w firmie o nazwie Icms MARINE w okolicy miasta Landskrona. Firma ta zajmuje się wszelkiego typu pracami na statkach (głównie towarowych) oraz wszelkiego rodzaju elektryką, elektroniką i autoamtyką na statkach. część pracowników firmy pochodzi z Polski co sprzyja tej sprawie. Jako automatyk pracował przy konserwacji, wykonywaniu pomiarów elektrycznych, montażu oraz budowie urządzeń i układów automatyki oraz, co najważniejsze, elektromechaniki. Tworzył szafy sterownicze, zapoznał się ze schematami które umożliwiały mu odpowiednie prowadzenie i dobór przewodów. Filip będzie wspominał czas w tej firmie jako pierwszą prawdziwą pracę, poznał czym tak naprawdę zajmuję się automatyk być może nawet powróci do tej firmy by dalej spełniać się w zawodzie.
Na praktykę trafiłem do warsztatu Sebbes Bill. Warsztat jest oddalony o blisko 20min jazdy autobusem. W pracy nauczyłem się na czym polega: wymiana hamulców, wymiana sprzęgła, wymiana sprężyny wraz z amortyzatorem, lakiernictwa przy samochodach i łodziach, rekonstrukcji progów samochodowych począwszy od płaskiego kawałka blachy, kształtując go do gotowego elementu, jak wywarzyć koła samochodowe a także jak zamieniać opony na felgach, teraz wiem jaka jest różnica w tej czynności gdy auto ma czujnik ciśnienia pod wentylem. Nauczyłem się również obsługi różnych komputerów diagnostycznych jak i urządzenia serwisującego układ klimatyzacji wymiany chłodnic i pasa przedniego.
Praca w tym warsztacie wiele mnie nauczyła, a z każdego dnia pracy w tej firmie staram się wynieść jak najwięcej doświadczenia. Atmosfera i relacje w warsztacie są tak dobre, że z uśmiechem na twarzy idę tam chętnie nawet w soboty, na zegarek nawet nie patrzę.
Mikołaj Motyka:
Moją praktykę zawodową odbywam w warsztatcie samochodowym prowadzonym przez Pana Lecha Matusiaka. Warsztat znajduje się w miejscowości Trelleborg oddalonej od centrum Malmo około 40 minut. Zajęcia u Pana Matusiaka obejmowały naukę nabijania klimatyzacji, wymianę sprężyn amortyzatorów, wymianę alternatora, montaż układu wydechowego oraz diagnozowanie innych usterek. Szef pokazywał również zasadę działania komputera OBD do diagnozowania błędów. Celem zajęć były również prace konserwacyjne przy podwoziu pojazdów.