My na Facebook'u
Emeryci
Historia powstania "Górnika"

Historia powstania "Górnika"

Powstanie  szkoły nierozerwalnie łączy się z odkryciem bogatych złóż siarki w okolicach Tarnobrzega.

Na przełomie lat 1953/1954 prace badawcze prowadzone przez Stanisława Pawłowskiego zostały uwieńczone sukcesem. W roku 1956 rozpoczęto budowę pierwszej kopalni odkrywkowej w Piasecznie a następnie Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki w Machowie. Przemysł siarkowy był całkowicie nową gałęzią gospodarki polskiej, brakowało wykwalifikowanych kadr – inżynierów, techników, robotników.

W roku szkolnym 1959/1960 decyzją Ministerstwa Przemysłu Chemicznego powołano Zasadniczą Szkołę Przyzakładową mającą kształcić w dwóch zawodach: górnik odkrywkowy i ślusarz remontowy. Siedziba szkoły mieściła się przy ulicy Sandomierskiej 25. Po czterech latach nauki 31 absolwentów ukończyło szkołę. Aby rozszerzyć zakres kształcenia zawodowego i umożliwić podniesienie kwalifikacji  w 1964 r powołano do życia Technikum Mechaniczno – Elektryczne. Pierwsza siedziba technikum mieściła się przy ulicy Kochanowskiego 1, w salach lekcyjnych wypożyczonych od Szkoły Podstawowej  nr 3. Pierwszym dyrektorem szkoły został Kazimierz Dudkiewicz. W inauguracyjnym roku szkolnym do technikum uczęszczało 97 uczniów, tworzących dwie klasy o specjalnościach: budowa maszyn i elektrotechnika przemysłowa. Szkoła dynamicznie się rozwijała. W 1965 utworzono także  5-letnie technikum Mechaniczno – Elektryczne dla Pracujących z klasami o takich samych specjalnościach, w tym samym roku 7 oddziałów Zasadniczej Szkoły Zasadowej z ulicy Sandomierskiej przeniesiono do budynku Szkoły Podstawowej nr 3. Wzrastająca liczba uczniów spowodowała trudności lokalowe. Część  zajęć szkolnych odbywała się w budynku przy ulicy Mickiewicza, należącego w tamtym okresie do Dyrekcji Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki. Praktyczną naukę zawodu prowadzono w warsztatach KiZPS w Machowie. Przeważająca część uczącej się młodzieży pochodziła spoza Tarnobrzega, dlatego dla uczniów z najodleglejszych miejscowości zorganizowano prowizoryczny internat przy uliczy Mickiewicza. Zamieszkało w nim około 25 % uczniów technikum. Funkcjonując przez pięć początkowych lat w tak trudnych warunkach lokalowych, szkoła borykała się z wieloma utrudnieniami. Bardzo duże zagęszczenie uczniów w wypożyczanych salach, nieliczna kadra  podstawowych pomocy  dydaktycznych wymuszało naukę aż na trzy zmiany. Obciążenie nauczycieli i wychowawców dodatkowymi czynnościami było ogromne. Pomimo tych trudności z każdym rokiem wzrastała liczba uczącej się młodzieży i dorosłych. Oprócz pracy dydaktycznej szkoła proponowała chętnym uczniom liczne i różnorodne zajęcia pozalekcyjne. Z inicjatywy mgr Anny Pysz w 1965 r powstał teatr poezji, który czynnie uczestniczył w różnych czynnościach kulturalnych. W roku 1968 teatr brał udział w I zlocie Hamery. Od 1969 r opiekę nad nim sprawowała mgr Irena Nowak. W 1966 r do trzech wspomnianych powyżej szkół uczęszczało 545 uczniów, w tym ponad 90 % chłopców. Posiadanie przez szkołę własnej siedziby stało się już wtedy koniecznością. W roku 1967 rozpoczęła się budowa obiektów szkolnych tj. szkoły, internatu i warsztatów. W 1969 r szkołę ukończyli pierwsi absolwenci – było ich 55 z klas Va i Vb Technikum.

nowego roku szkolnego w dniu 2 września 1969 r. odbyła się już w nowoczesnym budynku szkoły i warsztatów. Budowę internatu ukończono kilka miesięcy później. Posiadanie własnych obiektów doprowadziło do dynamicznego wzrostu liczby uczniów i poszerzenia kadry pedagogicznej.

W roku szkolnym 1969/1970 w Technikum i Zasadniczej Szkole Zawodowej uczyło się już ponad 1200 uczniów, w tym blisko 400 w klasach pierwszych. W tym roku szkolnym swoją działalność zainicjował chór szkolny.  Zagospodarowanie nowego budynku, zorganizowanie klasopracowni wymagało wielkiej dodatkowej pracy zarówno ze strony nauczycieli jak i uczniów.

21 listopada 1970 r. - na bazie istniejących już szkół – powołany został  Zespół Szkół Górniczych  im. Aleksandra Zawadzkiego. Również w tym roku została założona orkiestra  szkolna, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomocy pana Zenona Piekarza z tarnobrzeskiego Ogniska Muzycznego.

W roku 1971 do kompleksu Zespołu Szkół Górniczych dołączono 3-letnie Technikum Mechaniczno-Elektryczne na podbudowie Zasadniczej Szkole Zawodowej. Odtąd w całym zespole kształcenia uczniów w trzech kierunkach: mechanicznym, elektrycznym oraz chemicznym. Był to wyraz dostosowania do potrzeb macierzystego zakładu KiZPS, który od 1978 r. objął kierownictwo i przejął finansowanie Zespołu Szkół Górniczych. Szkoła kształcąc i przygotowując kadry dla przemysłu siarkowego, często korzystała z możliwości zatrudnienia wyróżniających się pracowników kadry inżynierskiej. Wyraźnie zaznaczy się aspekt środowiskowej działalności kulturalnej. W roku 1973 odbyła się sesja naukowa poświęcona życiu i naukowym osiągnięciom Mikołaja Kopernika.

Wyróżniające efekty kształcenia, wszechstronny rozwój zainteresowań uczniów, bardzo liczne osiągnięcia indywidualne i zespołowe, tak nauczycieli jak i uczniów zostało uhonorowane w 1976r. został wówczas wyróżniony Medalem Pamiątkowym 200–lecia Komisji Edukacji Narodowej.

Szkoła nieustannie prowadziła działalność kulturalną na rzecz całego środowiska. Od roku 1979/1980 w szkole działały kółka o charakterze artystycznym. W 1980 r. szkoła została  nagrodzona w Ogólnopolskim  Konkursie "Szkoła Zawodowa miejscem kultury i bezpieczeństwa pracy".

Przemiany społeczno – gospodarcze i zmiany ustrojowo – prawne naszej ojczyzny na przełomie lat 1980/90 wprowadziły wiele zmian w naszej szkole. Od stycznia 1992 r. KiZPS "Siarkopol" przekazały szkołę do prowadzenia Kuratorium Oświaty w Tarnobrzegu. Od 1 września 1992 r. uległo zmianie nazwa szkoły i zakres kształcenia. Do życia powołano Zespół Szkół w skład którego weszły: technikum 5-letnie, technikum 3-letnie, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, II Liceum Ogólnokształcące.

W roku szkolnym 1992/1993 powstały dwie pierwsze klasy liceum o profilach matematyczno-fizycznym i ogólnym z rozszerzeniem języka niemieckiego.

Po licznych debatach wśród uczniów, kadry nauczycielskiej i rodziców w 1998 r. dokonano wyboru patrona szkoły. Został nim ks. Stanisław Staszic. 14 października 1998 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się ceremonia nadania szkole imienia i wręczenie sztandaru.

W wyniku reformy administracyjnej w kraju w 1999 r. Tarnobrzeg utracił statut miasta wojewódzkiego. Prowadzenie i finansowanie szkoły zostało przejęte przez miasto Tarnobrzeg, natomiast nadzór pedagogiczny przejęło Podkarpackie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W tym samym roku odbył się III Zjazd Absolwentów.

Pomimo licznych przemian i zmian kierunków kształcenia, popularny "Górnik" wciąż cieszy się bardzo dobrą opinią w całym środowisku. Jak zawsze ma renomę wymagającej, ale przyjaznej  uczniom szkoły, angażującej się w wiele działań kulturalnych, konkursy, olimpiady tematyczne.

Zarówno uczniowie Liceum Ogólnokształcącego jak i Technikum zdobywają tytuły laureatów, często są finalistami  olimpiad przedmiotowych i ogólnopolskich konkursów tematycznych. Szczególne osiągnięcia uczniów widoczne są w informatyce, matematyce, biologii, chemii, językach obcych, historii, wychowaniu fizycznym oraz przedmiotach zawodowych. Dzięki tym osiągnięciom uzyskują indeksy na wybrane wyższe uczelnie. "Górnik" bardzo często i chętnie bierze udział w konkursach na etapie miejskim i wojewódzkim. Bardzo wysokie wyniki nauki doceniane są nie tylko na forum szkoły, ale także miasta. Nasi najzdolniejsi uczniowie od lat nagradzani są stypendiami naukowymi, przyznawanymi przez Prezesa Rady Ministrów.  Osiągnięcia naszych uczniów nie były by możliwe bez ofiarności i zaangażowania kadry nauczycielskiej. Nasze grono pedagogiczne ustawicznie podnosi swoje kwalifikacje, jest przygotowane na sprostanie wymaganiom edukacyjno-wychowawczym stawianym przez nowy system egzaminacyjny.

Bardzo wyraźnie pojawiła się baza dydaktyczna w naszej szkole. Powstały i ciągle są modernizowane sale informatyczne, większość klasopracowni została wyposażona w pomoce wspomagające efektywny proces nauczania. Korzystnym zmianom uległ także wygląd "Górnika". W ostatnich latach  dokonano wielu zauważalnych, poprawiających funkcjonalność i estetykę obiektów np. wymiana wszystkich okien, ocieplenie budynku, remonty pomieszczeń sanitarnych, sal gimnastycznych, systematyczne odnawianie poszczególnych klasopracowni. Otwarcie naszej szkoły na programy unijne ma już swoją kilkuletnią tradycję. W ramach programu "Leonardo Da Vinci" kadra kierownicza i nauczyciele opracowali i uzyskali akceptację dla realizacji programu wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z innymi szkołami z całej Europy. Pierwsza formą tych działań była wizyta grupy uczniów ze szkoły w tureckim Stambule. Rewizyta naszych uczniów pod opieką dyrektor Teresy Żyguły i nauczycielki języka angielskiego, Agnieszki Olechowskiej, w Stambule dostarczyła uczniom technikum niezapomnianych wrażeń.  Nawiązana współpraca dzięki temu programowi będzie rozszerzana i kontynuowana.

Ostatnie lata w dziejach Zespołu Szkół to nie tylko aktywny udział uczniów w olimpiadach i konkursach, jest to też aktywny udział w wielu projektach, przedsięwzięciach i akcjach na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Zauważalny i bardzo liczny jest udział naszych uczniów wolontariuszy w akcjach takich jak "Góra Grosza", "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" czy też koncerty na rzecz potrzebujących, z udziałem zarówno uczniów jak i nauczycieli. Również w organizowanym już od 15 lat Ogólnopolskim Samorządowym Konkursie Nastolatków 8 Wspaniałych nasi uczniowie co rok odbierają laury z rąk prezydenta miasta na uroczystych sesjach Rady Miasta Tarnobrzeg. Godnie reprezentują nasza szkołę, miasto i środowisko lokalne w finałach ogólnopolskich organizowanych pod patronatem fundacji "Świat na tak".

Od 2002 r. w "Górniku"  corocznie odbywa się Festiwal Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia". 6 lutego 2004 r. zainicjowane zostały w naszej szkole  spotkania forum kulturalnego, dotyczące ważnych problemów życia społecznego. Tradycją stały się Dni Otwarte Szkoły, organizowane każdego roku w kwietniu dla absolwentów gimnazjum.

Zespół Szkół jest placówką szkolną o wieloletnich tradycjach, złączona silnymi więzami z najnowszą historią Tarnobrzegu, cenioną w mieście i regionie dzięki swym osiągnięciom dydaktycznym i wychowawczym.

Świadectwem pracy szkoły są tysiące absolwentów ludzi zasłużonych, znanych w środowisku, kraju i za granicą. Kształtowanie i wychowanie otwarte jest na człowieka i jego potrzeby, uwzględnia też wymogi zmieniającego się życia gospodarczego i społecznego.

Celem naszej działalności edukacyjnej jest wyposażenie ucznia w rzetelną wiedzę, umiejętności korzystania z niej, kształtowania właściwych postaw moralnych.

Powołanie przez Ministerstwo Przemysłu Chemicznego w roku 1959 Zasadniczej Szkoły Zawodowej zapoczątkowało istnienie szkoły, która przez następne dziesięciolecia rozwijała się, przekształcała i zmieniała po dzień dzisiejszy.

I.IX  1969/70 oddano do użytku obecny budynek szkoły przy ul. Kopernika 1, który jest siedzibą Zespołu Szkół do dzisiaj.

Poszerzyła się o technikum 5-letnie w roku 1964, a następnie o technikum 3-letnie na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w roku 1971, które służyły przede wszystkim potrzebom przemysłu siarkowego.

Od roku 1992 wzbogaciła się o liceum ogólnokształcące. W tymże roku zmianie uległa nazwa szkoły: Zespół Szkół Górniczych zastąpiono nazwą "Zespół Szkół". W październiku 1998 roku szkoła przyjęła za patrona ks. Stanisława Staszica.

W związku z reformą systemu edukacji, modyfikując nadal profil kształcenia wprowadza się od września 1999 roku liceum zawodowe.

Za uzyskiwanie wyróżniających efektów kształcenia, szkoła została odznaczona w 1976 roku medalem pamiątkowym z okazji 200 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, przyznanym przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania.

Kadra szkoły to nauczyciele z powołania, dobrze przygotowani do zawodu i z sercem go wykonującym, czego wyrazem były i są liczne nagrody i odznaczenia o prestiżowym charakterze.

Szkoła posiada: nowoczesną bazę dydaktyczną, pracownie językowe, komputerowe z dostępem do Internetu, nowoczesne sale gimnastyczne, siłownię i własną bazę praktycznej nauki zawodu, klub sportowy oraz wiele innych.

Młodzież naszej szkoły:

  • pod opieką i kierunkiem fachowym nauczycieli corocznie staje się laureatami różnych konkursów i olimpiad;
  • ma możliwość korzystania z pomocy finansowej SFPS;
  • otrzymuje corocznie stypendia premiera RP;
  • w każdym roku sytuuje się wśród "8 wspaniałych";
  • bez problemów dostaje się na wyższe uczelnie i z powodzeniem studiuje.

 

Dodany: 05-08-2012 15:47, przez: M. Gaweł Zmodyfikowany: 03-10-2016 09:32