Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.).
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) i § 10 pkt 8 lit. A.
- Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postepowania rekrutacyjnego oraz postepowania uzupełniającego dla publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 2431).
- Zarządzenie Nr 2 / 2023 Podkarpackiego Kuratora Oświaty z dnia 28 lutego 2023 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2022/2023, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w województwie podkarpackim.
- Zarządzenie Nr 1/2023 Podkarpackiego Kuratora Oświaty z dnia 30 stycznia 2023 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów, do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, na semestr pierwszy klas I publicznych szkół policealnych i publicznych branżowych szkół II stopnia oraz do publicznych szkół podstawowych dla dorosłych i liceów ogólnokształcących dla dorosłych, na rok szkolny 2023/2024 w województwie podkarpackim.
- Statut szkoły: Zespół Szkół im. Ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu.
Kryteria przyjęcia:
Kandydat do naszej szkoły może uzyskać max 200 punktów.
Ostateczna minimalna liczba punktów decydująca o przyjęciu ucznia do Liceum Ogólnokształcącego wynosi 80 punktów, do Technikum dla zawodu technik automatyk, technik elektromobilności, technik elektronik, technik elektryk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik teleinformatyk wynosi 50 punktów, natomiast dla technika programisty wynosi 100 punktów.
W przypadku obcokrajowców Szkoła zastrzega sobie prawo przeprowadzenia egzaminu z języka polskiego.
Suma punktów uzyskanych przez kandydata jest zależna od:
- wyników egzaminu ósmoklasisty,
- ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych przedmiotów zależnych od specyfiki profilu/kierunku,
- innych osiągnięć odnotowanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (w procesie rekrutacji szkoła uwzględni wyniki Miejskiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego pod nazwą „Liczba jest istotą rzeczy”).
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym pierwszeństwo przy przyjmowaniu do szkoły mają:
- sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz osoby umieszczone w rodzinach zastępczych
- kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki
- kandydaci z problemami zdrowotnymi ograniczającymi możliwości wyboru szkoły ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub publicznej poradni specjalistycznej
- kandydaci spełniający jedno lub więcej z kryteriów opisanych w Art. 20c ust.2 Ustawy o systemie oświaty: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą
- ocena zachowania
- procentowy wynik sumaryczny z egzaminu ósmoklasisty
- średnia z przedmiotów obowiązkowych
- ocena z języka polskiego
- ocena z języka obcego
1. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym maksymalnie 200 punktów, w tym:
a) za wyniki egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej - 100 pkt
Liczbę punktów uzyskanych za wyniki egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, zawartych w zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu. Sumaryczny wynik przedstawiony w procentach, uzyskany za egzamin z:
- języka polskiego należy pomnożyć przez 0,35
- matematyki należy pomnożyć przez 0,35
- języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3.
[Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to 100 x 0,35 przyniesie mu 35 punktów. Odpowiednio 80 proc. da 28 punktów itd. Punkty za egzamin z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 (100 proc. x 0,3 = 30 punktów).]
b) za oceny z j. polskiego, matematyki i dwóch wybranych przedmiotów oraz inne osiągnięcia - 100 pkt
2. W postępowaniu rekrutacyjno- kwalifikacyjnym kandydat może otrzymać:
- Za oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:
celujący |
18 punktów |
bardzo dobry |
17 punktów |
dobry |
14 punktów |
dostateczny |
8 punktów |
dopuszczający |
2 punkty |
3. Liczbę punktów za ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem - 7 punktów
4. Dla kandydatów, którzy zostali zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty liczbę punktów za ten egzamin ustala się przeliczając na punkty oceny uzyskane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w następujący sposób:
1) z języka polskiego, matematyki:
a) celujący - 20 punktów
b) bardzo dobry - 18 punktów
c) dobry - 13 punktów
d) dostateczny - 8 punktów
e) dopuszczający - 2 punkty
2) z historii i wiedzy o społeczeństwie:
a) celujący - 20 punktów
b) bardzo dobry - 18 punktów
c) dobry - 13 punktów
d) dostateczny - 8 punktów
e) dopuszczający - 2 punkty
Liczbę punktów uzyskanych po zsumowaniu tych zajęć edukacyjnych dzieli się przez 2.
3) z biologii, geografii, fizyki i chemii:
a) celujący - 20 punktów
b) bardzo dobry - 18 punktów
c) dobry - 13 punktów
d) dostateczny - 8 punktów
e) dopuszczający - 2 punkty
Liczbę punktów uzyskanych po zsumowaniu tych zajęć edukacyjnych dzieli się przez 4.
4) z języka obcego nowożytnego:
a) celujący - 20 punktów
b) bardzo dobry - 18 punktów
c) dobry - 13 punkty
d) dostateczny - 8 punkty
e) dopuszczający - 2 punktu
5. Liczbę punktów za uzyskanie w konkursie o zasięgu ponad wojewódzkim, organizowanym przez kuratorium oświaty:
a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - 10 punktów
b) tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 7 punktów
c) tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 5 punktów
6. Liczbę punktów za uzyskanie w konkursie o zasięgu wojewódzkim, organizowanym przez kuratora oświaty:
a) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego - 10 punktów
b) dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 7 punktów
c) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 5 punktów
d) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego - 7 punktów
e) tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 5 punktów
f) tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego - 3 punkty
7. Liczbę punktów za uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w punktach 4 i 5, artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
a) międzynarodowym - 4 punkty
b) krajowym - 3 punkty
c) wojewódzkim - 2 punkty
d) powiatowym - 1 punkt
Ustala się miejsca uznane za wysokie dla zwodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez inne podmioty działające na terenie szkoły w sposób następujący:
1) o zasięgu międzynarodowym - miejsca 1-5
2) o zasięgu krajowym - miejsca 1-3
3) o zasięgu wojewódzkim - miejsca 1-3
4) o zasięgu powiatowym - miejsca 1-3
Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej wynosi 18.
8. Liczbę punktów za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu - 3 punkty.
9. Wykaz olimpiad, konkursów, uwzględnianych w rekrutacji, zgodnie z Zarządzeniem Nr 2/2023 Podkarpackiego Kuratora Oświaty z dnia 28 lutego 2023 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych w roku szkolnym 2022/2023, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, z Załącznikiem Nr 1 do zarządzenia Nr 2/2023 PKO w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych w roku szkolnym 2022/2022 przez kuratora oświaty i inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Inne warunki, decydujące o przyjęciu do szkoły:
- Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej mundurowej, powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza rodzinnego.
- Test sprawnościowy dla kandydatów do klasy pierwszej: Oddział Przygotowania Wojskowego - klasa mundurowa - 7 czerwca 2024 r. od godz. 9:00 do 14:00. Test sprawnościowy dla wszystkich kandydatów, którzy wybrali OPW w pierwszej, drugiej i trzeciej preferencji. Dokumenty: zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział w teście, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do zwiększonego wysiłku - należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 5 czerwca 2024 r. do godz. 10.00. - Pełen tekst Regulaminu >>> kliknij TUTAJ
- Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej lub na semestr pierwszy szkoły ponadpodstawowej prowadzącej kształcenie zawodowe powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie.