My na Facebook'u
Emeryci
mundurowa 14_17

Rok szkolny 2014/2015

Od pierwszych dni października rozpoczęły się próby musztry klasy mundurowej, która w niedługim czasie będzie przeżywała swoje ślubowanie.

10 listopada 2014 r. tuż przed Świętem Niepodległości obchodziliśmy po raz kolejny Dzień Polski. Tego dnia miała miejsce uroczystość ślubowania klasy pierwszej mundurowej. Ślubowanie zostało poprzedzone uroczystą musztrą na boisku szkolnym. Klasa pierwsza w obecności rodziców, rodzin i zaproszonych gości zaprezentowała swoje umiejętności. 

Rok szkolny 2015/2016


1 września 2015 roku o godz. 15.00 na Cmetarzu Wojskowym uczniowie klas mundurowych z naszej szkoły wzięli udział w obchodach 76 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, stowarzyszeń i środowisk kombatanckich oraz władze miasta - na czele z Panem Prezydentem Grzegorzem Kiełbem, młodzież z tarnobrzeskich szkół i mieszkańcy Tarnobrzega.


14 września 2015 roku minęła kolejna rocznica śmierci kpt. Józefa Sarny, który we wrześniu 1939 roku, przez prawie trzy dni, z garstką żołnierzy bronił strategicznej przeprawy na Wiśle w Tarnobrzegu. Nie zszedł z posterunku, mimo, że miał możliwość uratowania życia.
Jego bohaterstwo po śmierci docenili nawet wrogowie. Postać młodego oficera pozostaje jednak zapomniana. Pamięta się o nim praktycznie tylko w Tarnobrzegu. Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojskowym w których brała udział młodzież z klas mundurowych II F i III F. Relacja w ITV Wisła  

17 września 2015 roku odbył się historyczny pierwszy zlot Organizacji Proobronnych pod hasłem "Tobie Ojczyzno". O godzinie 10.00 Plac Piłsudskiego w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza pękał w szwach: strzelcy, uczniowie klas mundurowych, harcerze, bractwa kurkowe, sokoły, grupy rekonstrukcyjne, członkowie Ligi Obrony Kraju - łącznie około 4 tysięcy osób. Młodzi ludzie złożyli hołd obrońcom Polski, pamiętając o wydarzeniach z 17 września 1939 roku.
Udział w tym przedsiewzięciu wzięła klasa II f mundurowa z naszej szkoły, pod opieką: Krzysztofa Wiatrosa i Krzysztofa Gronka.
Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na terenie Akademii Obronny Narodowej odbył się piknik militarny podczas którego można było odwiedzać różne stoiska z militariami, a na strzelnicy można było wykazać  się swoimi umiejętnościami strzeleckimi. 


Więcej wiadomości, video i zdjęcia: http://www.polskatimes.pl/artykul/8049169,tobie-ojczyzno-zlot-organizacji-proobronnych-w-warszawie-videozdjecia,id,t.html

2 października 2015 roku odbyły się II Mistrzostwa Tarnobrzega w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Startowali w nich, w różnych kategoriach wiekowych  uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalnej. Organizatorami imprezy byli MOSiR w Tarnobrzegu p. A. Maślanka - WITAR oraz nauczyciele i uczniowie z klasy 2 F mundurowej ZS im. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. Za miejsca 1-3 zawodnicy otrzymali medale i dyplomy natomiast 1- 6 dyplomy. Najlepszym zawodnikiem spośród startujących z naszej szkoły była Sylwia Świdnicka z klasy 2 F mundurowej, która zajęła V miejsce. 


    Tradycyjnie już w naszej szkole dzień 10 listopada 2015 roku był obchodzony jako Dzień Polski powiązany z ceremonią ślubowania uczniów pierwszej klasy mundurowej.
     Z racji Dnia Polskiego uczniowie naszej szkoły przygotowali dekoracje narodowe oraz potrawy narodowe, które prezentowane były na holu szkolnym. Chętni mogli zakupić różne narodowe przysmaki.
    Uroczystość ślubowania klasy mundurowej rozpoczęła się na boisku wielofunkcyjnym pokazem musztry w wykonaniu klasy pierwszej. Następnie odbył się uroczysty przemarsz klas mundurowych do budynku szkoły, gdzie na sali gimnastycznej wyróżnieni uczniowie ślubowali na sztandar szkoły, a uczniowie klas starszych otrzymali awanse na wyższe stopnie.
     W uroczystościach oprócz nauczycieli, uczniów naszej szkoły oraz rodziców, udział wzięło wielu oficjalnych gości, m.in.: z-ca Prezydenta Miasta Pan Józef Motyka, Rzecznik Prasowy WKU w Nisku mjr Krzysztof Jasiński, Przedstawiciel Akademii Obrony Narodowej w Warszawie płk  Zbigniew Skwarek, Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu podinsp. Beata Jędrzejewska-Wrona.
     Po zakończeniu ślubowania zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie i przybyli goście obejrzeli pokaz samoobrony w wykonaniu uczniów klas mundurowych oraz program artystyczny o tematyce patriotycznej w wykonaniu naszej młodzieży.
     Po zakończeniu uroczystości na wszystkich przybyłych gości, rodziców i uczniów oczekiwała wojskowa grochówka, była też okazja na wymienić się wrażeniami, zrobić zdjęcia z kolegami, rodziną i wychowawcami. Mimo, że pogoda niezbyt dopisała, to nastrój uroczystości był wyjątkowo wzniosły.
     Następnego dnia klasy mundurowe wzięły udział w miejskich obchodach rocznicy Odzyskania Niepodległości na rynku naszego miasta.

Tradycyjnie młodzież klas mundurowych z naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jak czytamy w lokalnych mediach "Dostojnie i uroczyście, ze sztandarami, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej, biało-czerwono, z kotylionami na piersi, chorągiewkami w ręku ale i widowiskowo, radośnie, rodzinnie. Tak mieszkańcy Tarnobrzega świętowali Narodowy Dzień Niepodległości 11 Listopada".
Tradycyjnie obchody narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele OO. Dominikanów. Część oficjalna, jak co roku, odbyła się na Placu Bartosza Głowackiego.

W  dniach 6 – 9 stycznia 2016 roku odbył się obóz narciarski w Małym Cichym k. Zakopanego w którym uczestniczyła klasa mundurowa 2F. W czasie pobytu młodzież miała możliwość doskonalenia, nauki jazdy na nartach oraz podziwiania pięknych widoków którymi cieszy się okolica. Po kilku dniach ciężkiej pracy na stoku pod opieką p. Jerzego Stelmacha, p. Karola Młodawskiego i  p. Krzysztofa Wiatrosa wszyscy podnieśli swoje umiejętności w jeździe na nartach.

W dniu 10 maja 2016 roku klasa II F (mundurowa) uczestniczyła w zajęciach w Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. W czasie zajęć młodzież miała możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną, wyposażeniem, a także w jaki sposób można zostać przyjętym do Straży Pożarnej.

W dniach 8 – 11 czerwca 2016 roku odbył się obóz sportowy dla klasy mundurowej II F w Centrum Wypoczynkowym WYSPA ENERGETYK w Polańczyku  . Uczniowie klasy mundurowej brali udział w zajęciach tj. pływanie wpław, kajakami, łodzią wiosłową typu  piroga.  Na zakończenie obozu opiekunowie w składzie p. K. Wiatros, p. K. Młodawski oraz p. D. Kiper wyłonili mistrza i mistrzynię którymi okazali się Tomasz Solarski i Anna Kwaśnik. Odwiedziliśmy również zaporę wodną w Solinie.

 

Rok szkolny 2016/2017

1 marca 2017 roku w Dniu Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole odbyła się ceremonia wręczenia awansów w klasach mundurowych za I semestr nauki. Awanse na wyższy stopień uzyskali:

Na stopień: kadet - prymus: Rojek Patrycja III F. 
Na stopień kadet plutonowy: Cyrkun Katarzyn III F,  Wydra Jakub III F.
Na stopień: kadet - starszy kapral: Michał Bednarczyk II E, Gugała  Michał II E, Poniewierka Julia II, Pudełko Monika II E, Urbaniak Maciej II E. 
Na stopień: kadet - kapral: Czarnecki Kacper II E, Kisiel Żerom  II E, Tomczyk Patryk.
Na stopień: kadet - starszy szeregowy: Stępień Michał  III F,  Lis Karolina II E, Straburzyńska  Gabriela II E,  Szeląg Izabela II E, Golec Eliza II E, Rzepecki Dariusz II E, Gruszka Karol II E, Skibińska Marta I B, Pietrzykowski Bartosz I B.

Oprócz awansów uczniowie: Rojek Patrycja, Stylska Oliwia oraz Urbaniak Maciej zostali nagrodzeni  jednorazowym stypendium za wysokie wyniki w nauce.

Awanse wręczali: v-ce dyrektorzy p. Marek Wrona i p. Jerzy Stelamach oraz wychowawcy klas mundurowych.

Dodany: 11-01-2016 21:19, przez: R. Tracz Zmodyfikowany: 03-03-2017 11:26