Zawodowcy
Rimini

Leonardo da Vinci

"Uczenie się przez całe życie"

"Transfer doświadczeń szkół europejskich w dobie reformy kształcenia zawodowego"

 

 

Uczestnicy projektu:

  1. Aneta Miracka

  2. Iwona Ordon

  3. Justyna Szwed

  4. Małgorzata Mycek

  5. Janusz Szewerniak

  6. Rafał Podleśny

  7. Paweł Radkowski

  8. Marek Kopeć

Galeria z pobytu w Rimini

Dzień I (sobota, 09.03.2013)

Wyjazd z Tarnobrzega do Krakowa na lotnisko Balice. Przelot do Bolonii, a następnie przejazd do Rimini. Zakwaterowanie w hotelu Bengazi, szybka kolacja i odpoczynek po dniu pełnym wrażeń.

Dzień II (niedziela, 10.03.2013)

Spotkanie z przedstawicielem Sistema Turismo – panią Cweti. Zapoznanie z programem pobytu. Wypad nad Morze Adriatyckie i indywidualne zwiedzanie starówki.

Dzień III (poniedziałek, 11.03.2013)

Spotkanie w siedzibie Sistema Turismo prezentacja uczestników szkolenia i pracowników, koordynatora odpowiedzialnego za realizację projektu panią Viki, która towarzyszyła nam podczas pobytu w Rimini.

Wizyta w przedsiębiorstwie Trevi Spa – dystrybutorem sprzętu AGD i RTV. Spotkanie z właścicielką, panią Alessandra Trevisano oraz z pracownikami. Zwiedzanie zakładu i poznanie jego organizacji i struktury. 

Wizyta kulturowa w centrum miasta, poznanie i zwiedzanie historycznych zabytków miasta. Na koniec dnia wypad do centrum handlowego.

Dzień IV (wtorek, 12.03.2013)

Wizyta edukacyjno-programowa w Instituto Tecnico Industriale Stadale Leonardo da Vinci. Dyrektor szkoły zapoznał nas z organizacją systemu kształcenia zawodowego w tym regionie Włoch. Obejrzeliśmy pracownie, spotkaliśmy się z nauczycielami i uczniami. Przy okazji udało się nam zobaczyć warsztaty szkolne. Mieliśmy mozliwość porównać metody pracy z uczniem w włoskim systemie edukacyjnym. Mogliśmy uczestniczyć i porównać sposób prowadzenia zajęć w pracowni teleinformatycznej, elektronicznej, informatycznej, ekonomicznej i językowej.

Dzień V (środa, 13.03.2013)

Spotkanie w Fundazione En. A. J P. S. Zavatta, odpowiednik naszej zasadniczej szkoły zawodowej i centrum kształcenia ustawicznego. Zobaczyliśmy warsztaty szkolne i wyposażenie pracowni, spotkaliśmy się z mauczycielami i uczniami. Poznaliśmy system kształcenia młodzieży i dorosłych we Włoszech, metody pracy, liczebność grup zadaniowych i inne elementy funkcjonowania szkoły zawodowej. 

Potem, krótka wizyta na targu, jak przystało na środę. Wieczorem wypad nad morze i do centrum handlowego.

Dzień VI (czwartek, 14.03.2013)

Z samego rana udaliśmy się pociągiem do miejscowości Cesena, by odbyć kolejne spotkanie programowe w tamtejszej szkole – Instituto Tecnico Industriale Stadale Blaise Pascal – jednej z najlepszych szkół technicznych w regionie. Po obejrzeniu szkoły spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami, zwiedziliśmy pracownie i laboratoria. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach w mechatronicznych, teleinformatycznych, elektronicznych, informatycznych, podstawy konstrukcji maszyn i językowych. Na koniec oprowadzono nas po szkolnym muzeum techniki.

Po południu zwiedzaliśmy zabytkową część miasta a wieczorem przyszedł czas na zakupy pamiątek dla naszych najbliższych.

Dzień VII (piątek, 14.03.2013)

Wycieczka autokarem do Republiki San Marino. Zwiedzanie pięknego starego miasta, wizyta w zamku, muzeum Republiki w katedrze.

W drodze powrotnej, na obrzeżach Rimini wizytowaliśmy warsztat mechaniczno-lakierniczy KLOD 23. Warsztat, ale z artystyczną duszą...

Po południu odbyło się spotkanie podsumowujące w siedzibie organizacji przyjmującej Sistema Turismo. Po burzliwej wymianie myśli i spostrzeżeń nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów. Jeszcze tylko pamiątkowe fotografie, uściski i czas wracać do domu.

Dzień VIII (sobota, 15.03.213)

Tranzyt na lotnisko w Bolonii. Przelot do Krakowa i w późnych godzinach wieczornych przyjazd do Tarnobrzega.


Podsumowanie

Po przyjeździe do kraju podzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami z realizowanego projektu w grupach nauczycieli, w zespołach przedmiotowych. Mieliśmy o czym opowiadać ;)

Podczas posiedzenia Rady Pedagogicznej, która odbyła się 21.03.2013r. uczestnicy projektu Leonardo da Vinci podzielili się z gronem pedagogicznym i dyrekcją spostrzeżeniami i zdobytym doświadczeniem. Jednak podróże kształcą, a człowiek uczy się przez całe życie.

W dniu 25 marca 2013 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Wł. Sikorskiego zorganizowane zostało spotkanie podsumowujące projekt pt. „Transfer doświadczeń europejskich w dobie reformy kształcenia zawodowego”. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych zawodowych oraz reprezentacja nauczycieli tych szkół. Byli również obecni reprzentanci Organu Prowadzącego szkołę, Pani Naczelnik Anna Czaplińska oraz Pan Marek Łysiak. Mieliśmy "zacne" forum, ale daliśmy radę.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych projektami unijnymi do spotkań z uczestnikami wymiany lub z koordynatorem projektu panem Markiem Wrona. Można porozmawiać o efektach tego wyjazdu zagranicznego czy jemu podobnych, o wysokości dofinansowania, realizacji założonych zadań projektowych i innych zagadnieniach ujętych w programie Leonardo da Vinci. 
Dodany: 17-04-2013 22:20, przez: R. Podleśny Zmodyfikowany: 04-09-2013 21:11