COMENIUS W „GÓRNIKU”
Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu w ramach Programu COMENIUS „Uczenie się przez całe życie” rozpoczął realizację 9- stronnego projektu pt
„COME as you are – (with) the others In Europe”.
Projekt trwa 2 lata (2010 -2012), językiem projektu jest język angielski. Partnerami są szkoły:
- ogólnokształcąca z Nikozji (CYPR)
- ogólnokształcąca z Patras (GRECJA)
- artystyczna z Shumen (BUŁGARIA)
- techniczna z Portogruaro (WŁOCHY)
- ogólnokształcąca z Innsbrucku (AUSTRIA)
- ogólnokształcąca z Erpent-Namur (BELGIA)
- ogólnokształcąca z Leirii (PORTUGALIA)
- ogólnokształcąca z Luceny (HiISZPANIA)
- ogólnokształcąca z Tarnobrzega (POLSKA)
Uczestnikami projektu jest około 400-osobowa grupa uczniów z krajów projektu oraz 35 nauczycieli wspierających młodzież w realizacji programu i sprawujących opiekę nad podróżującymi i współpracującymi młodymi ludźmi . W Zespole Szkół im. ks. S. Staszica w projekt zaangażowanych jest 60 uczniów i 10 nauczycieli. Koordynatorem tego rozległego projektu w szkole jest Teresa Gołębiowska-Piś, kierownikiem odpowiedzialnym za anglojęzyczne kontakty jest nauczyciel języka angielskiego –Sławomir Karpik.
Celami projektu są działania pozwalające poznać się nawzajem, poznać swoje szkoły, przybliżyć szeroko pojęte kultury narodowe, a w szczególności:
- sposób obchodzenia świąt narodowych wszystkich krajów projektu;
- tradycje Bożonarodzeniowe, noworoczne i karnawałowe w państwach, wykonywanie kartek świątecznych i masek karnawałowych, wspólne śpiewanie kolęd;
- charakterystykę geograficzno-historyczną każdego kraju;
- poznanie różnych gatunków muzyki krajów i nauka tańców narodowych;
- prezentacje i nauka gier zręcznościowych popularnych we wszystkich krajach;
- stworzenie wspólnej książki kucharskiej z przepisami narodowych potraw wszystkich krajów, także przygotowywanie wybranych potraw;
- stworzenie kalendarza Comeniusa, zawierającego ogólne informacje o krajach projektu wraz z najważniejszymi datami z życia , historii i tradycji tych krajów.
Działania programu sprzyjają rozwojowi samodzielności i mobilności młodych obywateli EUROPY, szanowaniu odrębności narodowej rówieśników, przeciwdziałaniu ksenofobii. nabyciu umiejętności współpracy w różnych sytuacjach, podnoszeniu sprawności posługiwania się językiem angielskim i technologiami informacyjnymi.
Szczególnie istotne i ciekawe efekty współpracy młodzieży to:
- wspólne stworzenie logo projektu;
- stworzenie wspólnej strony internetowej projektu w języku angielskim;
- założenie profilu na Facebooku dla uczestników projektu i bloga dla nauczycieli (odpowiedzialny Zespól Szkół im ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu);
- świętowanie Dnia EUROPY;
- festiwal folklorystyczny wszystkich krajów;
- stworzenie książki kucharskiej najpopularniejszych przepisów krajów projektu ; (odpowiedzialny Zespól Szkół im ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu);
- opracowanie wspólnego kalendarza świąt, tradycji i zwyczajów narodowych.
W każdym kraju odbywają się 5-cio dniowe spotkania poświęcone prezentowaniu realizacji zadań projektowych i wypracowywaniu wspólnych efektów pracy, a także opracowywaniu strategii dalszych działań lub ewaluacji projektu. W każdym mieście odbywają się spotkania z władzami miasta, dyrekcją szkoły, wspólne zabawy i kolacje Comeniusa oraz zajęcia integrujące z młodzieżą kraju goszczącego.
W dniach od 8-go do 12 listopada 2010 r. odbyło się pierwsze z planowanych w projekcie spotkań w LEIRII (Portugalia). Wizyta nauczycieli wszystkich krajów partnerskich w dużej mierze poświęcona była spotkaniom roboczym dopracowującym treści merytoryczne i warunki techniczne realizacji założonych działań. Partnerzy poznali swoje kraje i szkoły oglądając wspólnie przygotowane przez młodzież każdego kraju prezentacje komputerowe. Był też czas na zwiedzanie Leirii – miasta powstałego w 1135 roku i szkoły naszego gospodarza. Dużym przeżyciem dla wszystkich była wizyta w sanktuarium w Fatimie. Ogromne wrażenie na obecnych zrobiła tez wycieczka do Combrii –pięknego, zabytkowego miasta Portugalii, z jednym z najstarszych uniwersytetów w kraju. Atrakcją było również odwiedzenie małych, urokliwych miejscowości turystycznych nad Oceanem Atlantyckim. Ze strony Zespołu Szkół im ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu w spotkaniu uczestniczyli : koordynator projektu – wicedyrektor Teresa Gołębiowska-Piś i przewodniczący grupy nauczycieli wspomagających młodzież w realizacji szkolnego Comeniusa – nauczyciel języka angielskiego mgr Sławomir Karpik.
W lutym 2011 r.odbyło się w Insbrukcu (Austria) robocze spotkanie partnerów poświęcone tradycjom Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz Święta Trzech Króli. Wszyscy poznali tradycje świąteczne w każdym z krajów projektu oglądając przygotowane prezentacje. Wybrano również, drogą głosowania, logo projektu. Każdy kraj zgłosił co najmniej 2 projekty graficzne loga.. Młodzież śpiewała też kolędy w języku angielskim (Cicha noc) i swoich językach narodowych. Wszyscy młodzi goście Austriaków uczestniczyli także w zajęciach szkolnych partnerskiej szkoły oraz w lekcjach przygotowanych przez nauczycieli - gości. Ze Szkoły wyjechało do Innsbrucka czworo uczniów z nauczycielem – opiekunem grupy (mgr Małgorzata Sobowiec oraz uczniowie.)
W grudniu młodzież naszej Szkoły wysłała do wszystkich szkół partnerskich kartki z życzeniami świątecznymi.
W okresie przedświątecznym dotarły również do nas kartki przygotowane przez młodzież z krajów projektu Comeniusa.
W dniach od 3-go do 8 kwietnia 2011 r. szkolna grupa Comeniusa (mgr Joanna Wojtowicz oraz uczniowie) przebywała w Grecji, w mieście Vrachneika. W ramach poznawania kultury greckiej grupy partnerskie podziwiały Akropol, zabytki Półwyspu Peloponeskiego i miasto Patras z jego muzeami i najdłuższym na świecie mostem wiszącym (Rio-Antirio). Każda ekipa przywiozła wykonane wcześniej maski karnawałowe, które wymieniono między sobą. Oglądano również przygotowane przez każdy Zespół prezentacje dotyczące tradycji karnawałowych w 9 krajach Comeniusa oraz prezentacje obchodów Dnia Bułgarii i Dnia Grecji w każdej ze szkół partnerskich.
Następnym odwiedzanym krajem była Bułgaria (01-06. 05 201). Z naszej szkoły wyjechali: mgr Karolina Pakos oraz uczniowie: Agata Rzeszut, Sylwia Wawrzaszek i Artur Ziejewski. Gościli w artystycznej szkole „Salva Doproplodni’ w Shumen. Młodzież wypracowała w Bułgarii hymn projektu, oglądała przygotowane prezentacje tradycyjnych gier narodowych, rywalizowała w rozgrywkach sportowych w różnych dyscyplinach sportowych. Próbowali także swych sił w zajęciach z tanca i muzyki bułgarskiej. Na całodniowej wycieczce ekipy Comeniusa zwiedziły pierwszą stolicę Bułgarii – Preslav, rezerwat archeologiczny w Madarze oraz słynny kurort czarnomorski –Varnę.
Najbliższe wyjazdy w ramach realizacji projektu Comenius: to Włochy -25-30.09.2011 i Belgia -23-28.10.2011.
Teresa Gołębiowska - Piś