Zawodowcy
Konkurs Piosenki Patriotycznej
Rada Rodziców
Comenius w Górniku - Dzień I

Tarnobrzeg, 9 styczeń 2012 rok

Dzień I

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy w sposób dość formalny – od oficjalnego powitania delegacji krajów uczestniczących w projekcie Socrates Comenius. Wysłuchaliśmy przemówienia pani dyrektor Teresy Żyguły oraz innych nauczycieli, odśpiewaliśmy również hymn projektu, który dla wszystkich był nowością i sprawił pewne trudności; hymn projektu jest bowiem napisany we wszystkich narodowych językach krajów uczestniczących w projekcie. Bardzo miłym akcentem były stoły przystrojone gałązkami igliwia oraz drobne upominki dla naszych gości w postaci kubków z logiem projektu.
Kiedy goście poczuli się swobodniej w murach naszej szkoły, podzielono nas na dwie grupy i ruszyliśmy za przewodnikami, którzy mieli za zadanie opowiedzieć naszym gościom co nieco o naszej placówce oraz pokazać pracownie, w których odbywają się zajęcia lekcyjne. Sądzę, że największe zainteresowanie wzbudziła sala chemiczna, w której pokazano zwiedzającym bardzo ciekawe doświadczenia m.in. jak stworzyć krew rodem z Hollywood. Gościom podobały się również gabloty, w których zamieszczono krótkie notatki oraz zdjęcia naszych delegacji goszczących w krajach partnerów projektu.
Następnie wróciliśmy na salę gimnastyczną, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć prezentacje przygotowane przez uczniów szkół partnerskich, na temat dni narodowych obchodzonych w ich szkołach. O Polsce wykonano, aż dwie prezentacje! Obie były wspaniałe, jednak jedna była szczególnie zabawna, ponieważ zawierała film, w czasie którego wykonawcy próbowali mówić w języku polskim, co okazało się rzeczą dosyć trudną. Nam jednak najbardziej utkwiło w pamięci słowo „DZIĘKUJA”.
Kiedy obejrzeliśmy już wszystkie prezentacje podano lunch. Goście mogli spróbować tradycyjnych polskich pierogów, które jak się potem okazało bardzo smakowały wszystkim obecnym, a wielu z nich prosiło o dokładkę.
Po obfitym posiłku, razem z naszymi gośćmi zwarci i gotowi, ruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Tym razem naszymi przewodnikami byli: Sylwia Wawrzaszek, Anita Baca, Artur Kapuśniak i Dawid Ciba. Nasi goście dowiedzieli się co nieco o historii naszego miasta oraz mogli zobaczyć kilka ciekawych miejsc takich jak Tarnobrzeski Dom Kultury, Urząd Miasta, Klasztor dominikański czy Plac Bartosza Glowackiego. W planach było również zwiedzanie Zamku dzikowskiego jednak nasi goście nieprzyzwyczajeni do niskich temperatur, panujących w Polsce chcieli jak najszybciej wracać do szkoły.
Tak więc już o godzinie piętnastej wszyscy ponownie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, w której odbył się wieczór kolęd, w czasie którego zaśpiewaliśmy kilka polskich oraz niemieckich kolęd i pastorałek. Największą burzę oklasków zebrał występ Amalii Patality, która wykonała utwór pt. „Kolęda dla nieobecnych”. Na zakończenie wszyscy zaśpiewaliśmy kolędę „Cicha noc” w języku angielskim, niemieckim i polskim.
Zwieńczeniem wspaniałego dnia była dyskoteka, która odbyła się w tarnobrzeskiej Tapimie. Od godziny 18.00 uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich mogli tańczyć do upadłego we wspaniałym klimacie polskich i zagranicznych rytmów.
Sądzę, iż pierwszy dzień, który podobno bywa najtrudniejszy, okazał się niezwykle interesujący, ponieważ wszyscy, zarówno uczniowie goszczący jak i nasi goście, zdawali się być szczęśliwi z tego spotkania. Myślę, że zaowocuje to wieloma przyjaźniami i wspaniałymi wspomnieniami, które dadzą wszystkim motywacje do dalszych spotkań.


Paulina Walska

Dodany: 10-01-2012 19:00, przez: M. Gaweł Zmodyfikowany: 12-01-2012 15:43